Góral domy

Zdrowie, mikroklimat i komfort w domach szkieletowych

Budowa wymarzonego domu jednorodzinnego to czasochłonne i angażujące spore środki finansowe przedsięwzięcie, o czym wie doskonale każda osoba, która właśnie planuje realizację takiego obiektu w technologii murowanej. Liczne formalności do wypełnienia jeszcze na etapie przygotowań oraz konieczność zdobycia odpowiednich materiałów takich jak bloczki silikatowe, cegła, beton czy elementy stalowe, które ze względu na trwający obecnie boom inwestycyjny bywają niedostępne, to jedne z wielu aspektów przyprawiających Inwestorów o ból głowy. Nic dziwnego, że dziś częściej niż dotychczas wybierane są alternatywne rozwiązania, a osoby marzące o jak najszybszym wprowadzeniu się do własnego domu chętnie decydują się na budowę obiektu w energooszczędnej i ekologicznej technologii szkieletowej.

Dom szkieletowy – czy to dobry wybór?

 To pytanie zadaje sobie z pewnością każda osoba, która rezygnuje z budowy domu w technologii murowanej na rzecz domu szkieletowego – szczególnie, że w Polsce nadal pokutuje przekonanie o wyższości obiektów wykonanych z cegły i betonu nad tymi opartymi na konstrukcji drewnianej. Współcześnie jednak najlepsi producenci domów szkieletowych oferują w tym zakresie sprawdzone rozwiązania, co przekłada się między innymi na tak ważne aspekty jak odporność budynku na działanie niekorzystnych czynników, bezpieczeństwo pożarowe czy korzystny mikroklimat panujący wewnątrz. W rezultacie technologia ta to tak naprawdę świetna opcja – i to pod wieloma względami. Dom zbudowany z elementów prefabrykowanych jest przede wszystkim konstrukcją energooszczędną oraz wytrzymałą, realizowaną pod klucz niekiedy już w kilkanaście tygodni, która jest w stanie zapewnić mieszkańcom optymalne warunki życia pod względem komfortu wynikającego z panującego mikroklimatu. Ponadto, inwestując dodatkowo w pompę ciepła czy też instalację fotowoltaiczną możemy sprawić, że obiekt nie tylko będzie w dużej mierze samowystarczalny oraz niedrogi w utrzymaniu, ale też ekologiczny.

Mikroklimat w domu szkieletowym

 Temperatura, wilgotność, ruch oraz jakość powietrza w budynku to elementy, które składają się na panujący w nim mikroklimat, czyli aspekt bezpośrednio oddziałujący na komfort oraz samopoczucie mieszkańców. W przypadku energooszczędnych domów szkieletowych, których konstrukcja opiera się na prefabrykowanych elementach z drewna, możemy z powodzeniem mówić o zdrowym mikroklimacie. Optymalne warunki uzyskuje się w tym przypadku dzięki zastosowaniu przemyślanych rozwiązań w zakresie izolacji. Wszystkie przegrody są bowiem szczelnie wypełnione materiałem termoizolacyjnym, co znacząco eliminuje zjawisko “uciekania” ciepła typowe przede wszystkim dla starszych budynków murowanych. W rezultacie w chłodniejsze dni grzejniki nie muszą pracować na pełnych obrotach, aby w domu zrobiło się ciepło, co minimalizuje ruch powietrza oraz nie doprowadza do jego przesuszenia. Korzyści odczuwalne są też latem, ponieważ termoizolacja zapobiega szybkiemu i nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, a tym samym ogranicza korzystanie z klimatyzatorów. Nie bez znaczenia dla mikroklimatu w domach szkieletowych jest też zastosowanie drewna jako głównego budulca – surowca pochodzenia naturalnego cenionego za właściwości użytkowe.

Dom szkieletowy a komfort życia

 Obok odpowiedniej wilgotności oraz czystości powietrza składających się na zdrowy mikroklimat budynku mieszkalnego, dla komfortu życia bardzo ważne jest zapewnienie optymalnej temperatury powietrza wewnątrz. Utrzymanie jej na stałym poziomie może być jednak sporym wyzwaniem, dlatego współczesne domy szkieletowe oferowane przez najlepszych producentów są projektowane i konstruowane z prefabrykowanych elementów tak, aby spełniały wymagane przepisami normy w zakresie energooszczędności. Tym samym decydując się na tę opcję Inwestor może mieć pewność, że wprowadzając się do takiego budynku zapewni sobie i swoim bliskim sprzyjające dobremu samopoczuciu, komfortowe warunki. Warto więc wyjść z utartych schematów i wybrać dom szkieletowy oparty na modułowej konstrukcji drewnianej – energooszczędny, ekonomiczny i przyjazny dla mieszkańców.