W ostatnim stuleciu niezwykle popularne stały się obiekty murowane, które są w stanie wytrzymać sto lat, a nawet i więcej. Tego typu budynki są przede wszystkim w Europie. W Ameryce niezwykle popularnym rozwiązaniem są domy szkieletowe, które są także coraz chętniej wybierane w Polsce. Co prawda niektórym kojarzą się one jednoznacznie z raczej letniskowym klimatem, jednak w zależności od wybranych metod budowy oraz materiałów z powodzeniem mogą także pełnić funkcję zwykłych, jednorodzinnych obiektów całorocznych. Jak wygląda taka konstrukcja? Jakie są jej zalety? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Główną zaletą domu szkieletowego jest fakt, że wznosi się go znacznie krócej niż w przypadku murowanych budynków. Dzięki temu w zależności od wybranego rodzaju obiektu oraz wielkości istnieje możliwość ukończenia prac nawet w cztery miesiące. Jest to praktycznie niemożliwe w przypadku domów z innych materiałów.
Co więcej, nie ma również znaczenia pora roku, w jakiej rozpocznie się tworzenie konstrukcji. Elementy tworzone są w fabrykach, przez co wystarczy je tylko dostarczyć na miejsce i odpowiednio zamontować. Dzięki temu sama budowa może rozpocząć się nawet jesienią czy też zimą, kiedy temperatura za oknem jest bliska zeru, a grunt bywa niezwykle grząski ze względu na opady deszczu lub śniegu.
Kolejną zaletą drewnianych konstrukcji jest fakt, że w przypadku domów szkieletowych wytwarza się znacznie mniejsze ilości odpadów budowlanych. Wszystko dlatego, że są one tworzone z prefabrykantów. Dokonywane są dokładne pomiary budynku, dzięki czemu stworzona konstrukcja nie wymaga modyfikacji w trakcie montażu czy po jego zakończeniu.
Nie można także zapominać o tym, że tego typu konstrukcje nie wywołują zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych. Odpowiednio zabezpieczone przed chłodem są w stanie spełnić energooszczędne normy narzucone przez Unię Europejską. Wszystko dlatego, że rocznie wykorzystują one około 60 kWh/m2, dzięki czemu są to nieporównywalnie mniejsze koszty.
Co więcej, drewno ma doskonałe właściwości związane z samoregulacją wilgotności. Dzięki temu nie trzeba martwić się o to, że wewnątrz będzie panowała zbyt wysoka wilgotność i źle wpłynie ona na konstrukcję. Naturalny surowiec doskonale poradzi sobie w tego typu sytuacjach. Nie można zapomnieć, że w takich warunkach będzie panował specyficzny mikroklimat. Z pewnością nie uda się go odtworzyć w żadnych innych technologiach budowy.
Zaletą jest również fakt, że w zależności od wybranego rodzaju zabudowy możliwe jest utworzenie domu szkieletowego nawet w trudnych warunkach gruntowych m.in. w przypadku dużym spadku ziemi czy też w miejscach, gdzie wystąpiły szkody górnicze. Wszystko dzięki temu, że drewno dobrze absorbuje wszelkie drgania. W związku z tym nie trzeba się martwić o to, że w murach czy na elewacji pojawią się pęknięcia i szpary, wpływające na szczelność budynku i estetykę. Drewno dobrze poradzi sobie z różnego rodzaju ruchami, pozostając nienaruszone.
Warto także pamiętać o tym, że domy szkieletowe znacznie prościej jest przebudować czy też rozbudować. Wszystko dzięki temu, że konstrukcja jest lżejsza. Zaletą jest także fakt, że wszelkiego rodzaju instalacje znajdują się w specjalnych przewodach. Nie trzeba więc martwić się o ich ewentualne uszkodzenie, chociażby w przypadku rozbiórki ścian.
Jak widać domy szkieletowe mają wiele zalet i właśnie dlatego są tak chętnie wybierane. Z pewnością zdobyły one popularność dzięki szybkiej i sprawnej budowie całej konstrukcji, a także przez możliwość ich wzniesienia nawet zimą. Nie bez znaczenia jest także fakt, że stosując naturalne materiały takie, jak wełna mineralna do ocieplenia, możliwe będzie utrzymanie lepszej wilgotności, a także odpowiedniej temperatury w środku nawet jesienią. Należy jednak pamiętać, aby wybrać doświadczoną firmę, która wykonywała już wcześniej obiekty tego typu i posiada zadowolonych klientów. W końcu nikt nie chciałby domu z usterkami.