Góral domy

Dom szkieletowy a dom murowany - koszty budowy i utrzymania

Sytuacja w branży budowlanej jest obecnie niezwykle dynamiczna co sprawia, że dziś Inwestorzy chętniej niż kiedykolwiek wcześniej poszukują alternatyw dla tradycyjnych domów murowanych. Problemy z dostępnością niektórych materiałów, zmieniające się przepisy czy boom inwestycyjny, to tylko jedne z kilku czynników motywujących osoby marzące o własnych czterech kątach do przyjrzenia się przede wszystkich domom drewnianym budowanym w technologii szkieletowej. Czy jednak odejście od budownictwa murowanego na rzecz szkieletowego jest opłacalne?

Fenomen popularności budynków murowanych

W Polsce przyjęło się uważać, że domy z cegły czy też bloczków z betonu komórkowego zespojonych zaprawą są najtrwalsze i najbezpieczniejsze, a powszechnie powtarzana opinia głosi, że technologia murowana jest technologią tradycyjną i nie ma sobie równych. Prawda jest jednak taka, że bardzo często Inwestorzy po prostu nie dopuszczają myśli o tym, że cegłę, żelbeton czy stal zastąpić można z powodzeniem drewnem – naturalnym surowcem, który poddany odpowiedniej obróbce doskonale sprawdza się jako element konstrukcyjny obiektów mieszkalnych parterowych oraz piętrowych. Tym samym energooszczędne domy szkieletowe z drewna to również bardzo atrakcyjne rozwiązanie, zarówno pod względem kosztów budowy, jak i utrzymania. Jednak, aby w pełni cieszyć się ich zaletami konieczne jest spełnienie trzech warunków:

– postępowanie zgodnie z założeniami projektu,

– zastosowanie wysokiej jakości surowca,

– a także zrealizowanie wszystkich prac zgodnie ze sztuką, przez profesjonalną firmę wyspecjalizowaną w technologii szkieletowej.

Dlaczego?

Ponieważ tylko w ten sposób budynek spełni oczekiwania Inwestora i będzie wolny od wad mogących wpłynąć w przyszłości na komfort użytkowania oraz wysokość kosztów utrzymania.

Jaki jest koszt budowy drewnianego domu szkieletowego?

To pytanie zadaje sobie każdy Inwestor decydujący się na technologię szkieletową. Odpowiedź na nie jednak nigdy nie będzie jednoznaczna, ponieważ wpływ na ostateczną kwotę ma wiele zmiennych. Na koszt budowy drewnianego domu szkieletowego, podobnie zresztą jak w przypadku obiektu murowanego, składają się między innymi wydatki poniesione na zakup projektu architektonicznego, wielkość wybranego budynku, liczba kondygnacji, a także aktualnie obowiązujące ceny zastosowanych materiałów czy też usług budowlanych i wykończeniowych. Generalnie przyjmuje się, że przy aktualnych stawkach dom wykonany w technologii szkieletowej może być o kilka procent tańszy w realizacji niż jego odpowiednik murowany. Różnica ta nie wydaje się być bardzo duża, jednak budynek oparty na konstrukcji drewnianej ma jedną zasadniczą przewagę nad murowanym, a mianowicie w zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia inwestycji wprowadzamy się do gotowego do zamieszkania obiektu. Jest to możliwe dzięki temu, że w trakcie budowy ekologicznego domu drewnianego nie ma konieczności robienia przerw technologicznych pomiędzy poszczególnymi etapami, a jedyną fazą angażującą prace mokre jest ta początkowa, kiedy przygotowywane są fundamenty. Warto też nadmienić, że ścianki oparte na drewnianej konstrukcji są cieńsze od murowanych, więc wartością dodaną w tym przypadku jest również większa przestrzeń.

Jaki jest koszt utrzymania domu zbudowanego w technologii szkieletowej?

Osiąganie możliwie jak najniższych kosztów utrzymania budynków mieszkalnych jest obecnie kwestią priorytetową dla Inwestorów, a jednym z czynników mających największy wpływ na ogólny bilans jest ogrzewanie. Nie dziwi więc fakt, że pytanie o energooszczędność domów szkieletowych pojawia się bardzo często.  Na pewno odnotujemy fakt, że w domu drewnianym temperatura podnosi się zdecydowanie szybciej niż w murowanym. Stosując inteligentne systemy sterowania instalacją grzewczą możemy dzięki temu oszczędniej dysponować zasobami. Warto też od początku nastawić się na korzystanie z ekologicznych źródeł energii, m.in. pomp ciepła czy fotowoltaiki, dzięki którym koszty utrzymania budynku będą jeszcze niższe.