Góral domy

Impregnacja drewna konstrukcyjnego – czy jest niezbędna w budownictwie szkieletowym?

Ma hamować rozwój grzybów, a także zabezpieczać przed insektami oraz ogniem. Impregnacja chemiczna drewna jest metodą od lat stosowaną w branży budowlanej, jednak ze względu na fakt, że wymaga zaaplikowania preparatów o niekoniecznie przyjaznych dla środowiska naturalnego składach, w obszarze ekologicznego budownictwa szkieletowego raczej nie jest obecnie wykorzystywana. Czy jest to podejście słuszne i czy rezygnacja z impregnacji chemicznej ma jakikolwiek wpływ na trwałość obiektu wybudowanego w technologii szkieletowej? Tego dowiedzą się Państwo w dalszej części artykułu.

Drewno w konstrukcjach szkieletowych – dlaczego jakość tarcicy jest tak ważna?

Do realizacji projektów domów opartych na konstrukcji szkieletowej wykorzystuje się tarcicę budowlaną z drewna iglastego. Najczęściej jest to sosna, choć niekiedy możliwe jest też wykonanie elementów ze świerku, jodły, daglezji czy też cieszącego się w ostatnim czasie dużą popularnością modrzewia. Bez względu jednak na gatunek, bardzo ważne jest to, aby wybrany surowiec miał określoną klasę wytrzymałościową, czyli posiadał parametry techniczne odpowiednie do wykorzystania w budownictwie.

Dlaczego?

Ponieważ drewno wykorzystywane do produkcji elementów konstrukcyjnych, z których powstają domy szkieletowe, po prostu musi wykazywać parametry odpowiadające obowiązującym normom, stąd powszechnie do tego celu wykorzystuje się tarcicę w klasie C24 lub wyższych (o ile istnieje możliwość jej pozyskania). Zgodnie ze standardami, w żadnej z przygotowanych w tartaku belek, desek czy krawędziaków nie mogą też znajdować się widoczne ślady zgnilizny czy też korytarze pozostawione przez owady. To samo dotyczy również resztek kory, zaś w przypadku sęków dopuszczalność determinowana jest przez wskaźnik sękowatości. Nieco inaczej wygląda kwestia pojawiającej się sinizny drewna – nie ma ona wpływu na właściwości mechaniczne surowca, więc zgodnie z obowiązującą normą PN-D-94021 jest dopuszczalna.

Odpowiednia obróbka mechaniczna drewna kluczem do trwałości konstrukcji domów szkieletowych

Wysokiej jakości tarcica budowlana w klasie wytrzymałościowej C24 to jednak nie wszystko – aby uzyskać optymalne, zgodne z normami parametry techniczne konstrukcji szkieletowej i jednocześnie móc zrezygnować z impregnacji chemicznej, producenci muszą zastosować odpowiednią obróbkę mechaniczną i termiczną surowca. W tym przypadku kluczowe są dwa elementy:

– Suszenie komorowe

W przeciwieństwie do stosowanego suszenia na słońcu, suszenie komorowe pozwala na działanie na surowiec temperaturą oscylującą w okolicach 60 stopni Celsjusza. W wyniku tego procesu drewno zostaje wyjałowione, a pod wpływem ciepła wyeliminowane zostają jaja i larwy insektów, podobnie zresztą jak zarodniki grzybów. Ponadto, wilgotność spada do 12%-18%, dzięki czemu po zamontowaniu, zamknięte w ścianach i dachu drewno nie pracuje tak intensywnie, jak ma to miejsce w przypadku tarcicy surowej. To zaś eliminuje zagrożenia związane ze zdeformowaniem się kluczowych elementów konstrukcji czy też z osłabieniem połączeń.

– Czterostronne struganie wraz z fazowaniem krawędzi

Wysuszone komorowo drewno o gładkiej powierzchni oraz zaokrąglonych krawędziach to nie tylko większy komfort pracy podczas montażu. Poddane takiej obróbce elementy stają się zdecydowanie mniej atrakcyjne dla owadów, ponieważ wygładzone elementy trudniej jest im spenetrować. Podobnie wygląda też kwestia odporności pożarowej. Ślizgające się po powierzchni płomienie rozprzestrzeniają się znacznie wolniej niż w przypadku tarcicy niepoddanej struganiu i fazowaniu.

Obróbka mechaniczna a impregnacja chemiczna w budownictwie szkieletowym

Przedstawione informacje jasno pokazują, że wysokiej jakości drewno budowlane poddane odpowiedniej obróbce mechanicznej i termicznej nie musi być impregnowane chemicznie. Tym bardziej, że konstrukcja drewniana zamknięta jest w ścianach i dachu, co chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych. W rezultacie każdy dom szkieletowy, o ile został wykonany zgodnie ze sztuką i przez profesjonalną firmę, jest nie tylko obiektem energooszczędnym, trwałym i bezpiecznym w użytkowaniu, ale również ekologicznym. To zaś ma to ogromne znaczenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla samopoczucia domowników, którzy mogą cieszyć się wolną od chemii, bezpieczną przestrzenią życia.